Forum radioterapii (skansen) Strona Główna Forum radioterapii (skansen)
Forum zawieszone ze względu na brak zainteresowania.
Jeśli ktoś ma ochotę je reanimować forum, proszę pisać na:
forum (at) ws.aplus.pl


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Janusz H.
Czw Sty 25, 2007 7:20 pm
8 godzinny dzień pracy?
Autor Wiadomość
wiesiop

Dołączył: 29 Lis 2005
Posty: 2
Skąd: Bielsko-Biała
  Wysłany: Wto Gru 12, 2006 2:31 pm   8 godzinny dzień pracy?

:cry: Czy ktoś ma aktualną wiedzę na temat grożącego w radioterapii 8 godzinnego dnia pracy zamiast formalnie obecnie pięciu? Wiem że technicy radioterapii próbują w związku z tym utworzyć jakiś wspólny front przeciw.
 
     
Janusz H. 
Site Admin

Dołączył: 25 Lis 2005
Posty: 238
Skąd: Heidelberg
Wysłany: Wto Gru 12, 2006 6:25 pm   

Nie słyszałem wielu głosów środowiska fizyków medycznych i nie wiem czy wiedza na temat jest u Was silnie rozpowszechniona (nie mówiąc o tym, czy w ogóle istnieją jakieś dyskusje, jak się do tego ustosunkować). Pewnikiem nie, ale trudno mi się wypowiadać, ponieważ problem mnie nie dotyczy. W każdym razie rzuć okiem na kilkustronicowe wątki powstałe na forum elektroradiologii (jeśli jeszcze na nie nie trafiłeś). Zachęcam do ich śledzenia, a nawet do uczestnictwa (wspólnie można więcej):

I przy okazji jeszcze jeden:
 
     
macki

Dołączył: 29 Lis 2005
Posty: 107
Skąd: Centrum Onkologii - Warszawa
Wysłany: Wto Gru 12, 2006 8:57 pm   

Wiem, że u nas pojechałą delegacja związków chyba z takim postulatami:
- podwyżki propocjonalne do zwiększenia czasu pracy
- danie szpitalom czasu (np 2 lata) na zwiększenie czasu pracy (inaczej trzeba będzie zwolnić/nie przyjmować młodych ludzi a dzięki temu może część starszych techników pójdzie na emerytuę)

A tak w ogóle to słyszałem coś w stylu, że ma być 7.5h, ale w promieniowaniu 5h wiec trzeba by ludzi na te dodatkowe 2.5h jakoś zagospodarować - planowanie leczenia? wrysowywanie struktur? modelarnia? oprowadzanie i informowanie chorych? jakieś roboty papierkowo/proceduralne?

W każdym razie jeśli to wejdzie, to ja się wypisuje z radioterapii... Nie wiedzą co stracą :)
 
     
alexandra 

Wiek: 37
Dołączyła: 20 Cze 2006
Posty: 22
Skąd: śląsk
Wysłany: Nie Gru 17, 2006 1:39 pm   

Właśnie w tym probolem tkwi, że ma być 7,5 w promieniowaniu. Szkoda słów :roll:
Trwają protesty, zapraszamy na forum elektroradiologii :)
 
     
erleusortok 
Site Admin


Wiek: 41
Dołączył: 29 Lis 2005
Posty: 124
Skąd: Centrum Onkologii Warszawa
Wysłany: Nie Gru 17, 2006 8:20 pm   

Skrócony czas pracy gwarantuje nam ustawa o ZOZach, jest na przykład tu:
http://www.portalmed.pl/x...a/r2006/060518u
Interesujący nas fragment to Art. 32g. Zgodnie z nim
Cytat:
Czas pracy pracowników komórek organizacyjnych (zakładów, pracowni) [...] radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej - stosujących w celach diagnostycznych lub leczniczych źródła promieniowania jonizującego[...] nie może przekraczać 5 godzin na dobę i przeciętnie 26 godzin i 15 minut na tydzień.


Na stronie Ministerstwa Zdrowia znajduje się projekt zmiany tejże ustawy:
http://www.mz.gov.pl/wwwm...my=131&ma=07369
Interesujący nas fragment zaczyna się od słów:
Cytat:
4) w art. 32g ust 1 - 3 otrzymują brzmienie

Jeżeli ustawa zostałaby zmieniona zgodnie z projektem, to wypadłby z niej zapis o skróconym czasie pracy - a zatem moglibyśmy legalnie pracować po 7.5 godziny zamiast po 5.

Oczywiście nie oznacza to, że z chwilą wejścia nowelizacji ustawy w życie wszyscy zaczniemy pracować dłużej za te same pieniądze - ustawa nie określa czasu pracy, a maksymalny czas pracy. Zmiana nie nastąpi automatycznie, tym niemniej pracodawca zawsze może wypowiedzieć warunki pracy wszystkim dotychczas korzystającym ze skróconego czasu pracy (z zachowaniem stosownych okresów wypowiedzenia) i zaproponować nowe. Perspektywa wykonywnia tej samej pracy przez 2/3 dotychczasowej załogi jest - dla kierownictwa - raczej kusząca...

Zatem dyrekcja będzie miała pełne prawo zaproponowac nam np. dłuższy czas pracy przy tej samej płacy, czyli realnie obniżkę płacy. My oczywiście mamy święte prawo na niekorzystną zmianę nie przystać - tyle tylko, że wtedy możemy zasilić grono bezrobotnych. Zwłaszcza, jeśli pozostali potulnie się zgodzą.

Być może sytuację uratowałaby solidarna postawa wszystkich pracowników, których miałaby dotyczyć zmiana - w dużym ośrodku onkologicznym jest to całkiem liczna rzesza ludzi: technicy elektroradiologii, fizycy, ale i fizykoterapeuci, patomorfolodzy, histopatolodzy itp. Jeśli wszyscy zagroziliby rezygnacją z pracy, dyrekcja zapewne by się ugięła. Ale taki scenariusz chyba nie jest zbyt realny...

Oczywiście nie jest powiedziane, że ustawa zostanie znowelizowana w zapowiadany sposób. Projekt nowelizacji jest w obecnie dopiero w fazie konsultacji społecznych, do 30 grudnia można nadsyłać uwagi do Ministerstwa Zdrowia (adres do korespondencji jest na cytowanej wyżej stronie z projektem). Aha, no właśnie - choćby z tego względu zmiana nie nastąpi, jak prorokują niektórzy, od 1 stycznia. Jeden dzień między 30 grudnia a 1 stycznia to trochę za mało na zebranie uwag, przeanalizowanie ich (nawet jeśli nikt ich by tak naprawdę nie czytał), przegłosowanie ustawy w Sejmie i opublikowanie w Dzienniku Ustaw.

A'propos nadsyłania uwag - na przykład Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektroradiologii zajął już stanowisko:
http://www.ozztme.pl/read...article_id=1102

Dłuuugaśna dyskusja nt. planów zmiany czasu pracy (i możliwych działań przeciw tym planom) toczy się po sąsiedzku na forum elektroradiologii:
http://forumrtg.nazwa.pl/...der=asc&start=0
 
     
cig 
cig

Wiek: 62
Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 1
Skąd: Małopolska Zachodnia
Wysłany: Nie Gru 17, 2006 9:41 pm   STANOWISKO ZG STE PLTR

Pozwalam sobie na przyłączenie sie do dyskusji na temat projektu wydłużenia naszego czasu pracy jako użytkownik forum elektroradiologii ale też jako członek ZG STE PLTR.
Niech glosem w tej dyskusji będzie nasze stanowisko:

Warszawa, dnia 09.12.2006 r.
Ministerstwo Zdrowia
ul. Miodowa 15
WARSZAWA

STANOWISKO

Zarząd Główny Sekcji Techników Elektroradiologii Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego na posiedzeniu w dniu 09.12.2006 r. przyjął następujące stanowisko w odniesieniu do projektu ustawy o zmianie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej opublikowanego przez Ministerstwo Zdrowia w dniu 30.11.2006 r.

1.Wyrażamy stanowczy protest wobec zapisu art.32g, ust.1, który wprowadza dobowy wymiar czasu pracy – 7 godz. 35 min dla pracowników zatrudnionych w narażeniu na promieniowanie jonizujące, a więc m.in. techników elektroradiologii.
2.Zwracamy się z prośba do Ministerstwa Zdrowia o wyjaśnienie co było powodem, czym kierowano się wydłużając czas pracy. Co takiego stało się, że do tej pory bardzo rygorystycznie przestrzegany i niemożliwy do przekroczenia normatyw 5- godz. dnia pracy został wydłużony i to aż o 50%, a w kontekście zapisu art.32i, ust. 1 – nawet o prawie 150% ! (12 godz. na dobę). Czy promieniowanie jonizujące przestało być szkodliwe? Zapisy Ustawy Prawo Atomowe i kolejne nowelizacje Rozporządzeń Min. Zdr. w sprawie bezpiecznego stosowania prom. jonizującego wprowadzają coraz większe obostrzenia w zakresie ochrony radiologicznej pacjenta wymuszając na technikach elektroradiologii minimalizację dawek dla pacjenta, konieczność stosowania osłon indywidualnych, ograniczenia pola napromieniowania do niezbędnego minimum itp.
3.Wyrażamy protest wobec braku jakiejkolwiek informacji dotyczącej wydłużenia czasu pracy dla osób pracujących w narażeniu na promieniowanie jonizujące w UZASADNIENIU do projektu. Z tego powodu powstaje wrażenie, że twórcy projektu chcą przy okazji konieczności realizacji wykładni Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie dyżurów lekarskich chcą po cichu i bez rozgłosu wydłużyć nam czas pracy. Powstaje pytanie: czego się obawiają?
4.Żądamy wyjaśnienia dlaczego w OCENIE SKUTKÓW REGULACJI NA RYNEK PRACY przedmiotowego projektu nie wspomina się o skutkach w postaci redukcji w grupie techników elelktroradiologii. Wprowadzenie w życie projektu może spowodować zwolnienia z pracy ok. 20 - 30% techników. To z kolei spowodować może niepokój społeczny do akcji protestacyjnej w łącznie. Chyba, że to jest odpowiedź na wyżej postawione pytanie...
5.Wyrażamy protest wobec braku konsultacji przedmiotowego projektu z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Techników Medycznych Elektroradiologii oraz Polskim Lekarskim Towarzystwem Radiologicznym na etapie jego tworzenia ale –co bardziej znamienne- również na etapie konsultacji zewnętrznych. Przypominamy, że obie wymienione powyżej organizacje zrzeszają grupy zawodowe objęte zmianami czasu pracy zawartymi w projekcie.

Przewodnicząca ZG

STE PLTR

Anna Ladzik
Do wiadomości:
1.Przewodniczący ZG PLTR. dr hab. n. med. Jan Baron
2.Przewodniczący ZG OZZTME Cezary Staroń,


Być może jutro ukaże się na forum elektroradiologii gotowy tekst adresowany do Min. Zdr. jako wyraz sprzeciwu wobec projektu. Zachęcam gorąco do aktywnego włączenia się wszystkich zainteresowanych. Jeśli wyślemy kilka tysięcy e-maili ( a jest to przecież możliwe...) to damy sygnał, że problem wcale nie jest marginalny i dotyczy sporej grupy osób zawodowo związanych z pracą w narażeniu na prom. jonizujące lub z innych powodów pracujących w skróconym czasie pracy.
Pozdrawiam.
 
     
erleusortok 
Site Admin


Wiek: 41
Dołączył: 29 Lis 2005
Posty: 124
Skąd: Centrum Onkologii Warszawa
Wysłany: Pią Gru 22, 2006 9:16 am   

W sprawie nowelizacji ustawy o ZOZach wypowiedział się Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. W ocenie OZZL proponowana zmiana byłaby do zaakceptowania przy jednoczesnym zachowaniu wynagrodzenia za godzinę pracy, co oznacza odpowiedni wzrost wynagrodzenia za jeden etat.

Może doktory nas jakoś wybronią...
 
     
erleusortok 
Site Admin


Wiek: 41
Dołączył: 29 Lis 2005
Posty: 124
Skąd: Centrum Onkologii Warszawa
Wysłany: Sro Sty 17, 2007 4:55 pm   

Póki co, jak donosi Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektroradiologii, na 25 stycznia planowana jest konferencja uzgodnieniowa w sprawie nowelizacji ustawy o ZOZ (a na 31 stycznia spotkanie ostatniej szansy, cokolwiek by to znaczyło). Zatem czekamy...
 
     
Andre

Dołączył: 23 Sty 2006
Posty: 52
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon Sty 22, 2007 8:39 pm   

Na stronach MZ zamieszczone sa uwagi do ustawy. Niestety jakoś nikt z działki radioterapii specjalnie nie zabiera głosu w sprawie podniesienia czasu pracy....
 
     
erleusortok 
Site Admin


Wiek: 41
Dołączył: 29 Lis 2005
Posty: 124
Skąd: Centrum Onkologii Warszawa
  Wysłany: Czw Sty 25, 2007 6:23 pm   

Jak donosi Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektroradiologii, dziś podczas konferencji uzgodnieniowej Minister Piecha wycofał propozycje Ministerstwa Zdrowia w sprawie wydłużenia czasu, tzn zmiany art. 32 g. ustawy o ZOZach.

Żeby się tylko nie wycofał z wycofania...
 
     
erleusortok 
Site Admin


Wiek: 41
Dołączył: 29 Lis 2005
Posty: 124
Skąd: Centrum Onkologii Warszawa
Wysłany: Sro Sty 31, 2007 9:17 pm   

Jak donosi OZZTME , 5 godzin zostaje:
Cytat:
W dniu dzisiejszym ZG OZZTME dostał Słowo Honoru Ministra Zdrowia , że dopóty dopóki jest On Ministrem Zdrowia będziemy pracować 5 godzin.


No to do następnej reformy. Bo nie była to ani pierwsze, ani też pewnie ostatnie podejście do sprawy naszego czasu pracy.
 
     
TEKUM 

Wiek: 48
Dołączył: 02 Gru 2005
Posty: 18
Skąd: PIEKARY ŚLĄSKIE
Wysłany: Nie Cze 01, 2008 11:27 am   

erleusortok napisał/a:
Jak donosi OZZTME , 5 godzin zostaje:
Cytat:
W dniu dzisiejszym ZG OZZTME dostał Słowo Honoru Ministra Zdrowia , że dopóty dopóki jest On Ministrem Zdrowia będziemy pracować 5 godzin.


No to do następnej reformy. Bo nie była to ani pierwsze, ani też pewnie ostatnie podejście do sprawy naszego czasu pracy.


29 maja na podkomisji posłowie PO przy protestach posłów PIS i SLD przegłosowali czas 7,35 dla wszystkich z art 32g !!!

pozdrawiam wszystkich którzy stracą 5 -cio godzinny czas pracy i ... dalej nic nie robią żeby to zmienić!!!
_________________
PIEKARY ŚL., KATOWICE, SOSNOWIEC,
...siregraph cf, multix top, mobillet+, tms300, somatom+4, symphony 1,5T, avanto 1,5T ,somatom emotion 6... i minolta dynax 5, sony A 100 :)
 
     
erleusortok 
Site Admin


Wiek: 41
Dołączył: 29 Lis 2005
Posty: 124
Skąd: Centrum Onkologii Warszawa
Wysłany: Nie Cze 01, 2008 4:02 pm   

TEKUM napisał/a:

pozdrawiam wszystkich którzy stracą 5 -cio godzinny czas pracy i ... dalej nic nie robią żeby to zmienić!!!

Dziękuję za pozdrowienia.
 
     
TEKUM 

Wiek: 48
Dołączył: 02 Gru 2005
Posty: 18
Skąd: PIEKARY ŚLĄSKIE
Wysłany: Wto Sie 05, 2008 10:25 pm   

RZECZPOSPOLITA

"Posłowie postanowili, że narażony na szkodliwe promieniowanie personel szpitala będzie pracował tyle godzin, co inni pracownicy

Zmiana przepisów o czasie pracy jest zawarta w ustawie o pracownikach służby zdrowia - jednej z pakietu ustaw reformujących służbę zdrowia. W zeszłym tygodniu zajmowała się nią sejmowa Komisja Zdrowia. Teraz projekt trafi pod obrady Sejmu.

Personel szpitala narażony na promieniowanie do tej pory pracował pięć godzin dziennie. Posłowie chcą wydłużyć ten czas do siedmiu godzin i 35 minut - czyli do normy, która obowiązuje pozostałych pracowników służby zdrowia.

- Mamy opinie kilku instytutów naukowych i z Głównego Inspektoratu Sanitarnego: wszystkie potwierdzają, że praca jest bezpieczna - mówił wiceminister zdrowia Adam Fronczak. - W krajach Unii Europejskiej: w Niemczech, Szwecji, Hiszpanii, Danii czy Finlandii, lekarze radiolodzy pracują dłużej. A w zeszłym roku wszystkie urządzenia do naświetlania w Polsce zostały wymienione na takie, które emitują mniej promieniowania i są bezpieczniejsze dla obsługujących.

Przeciwne zmianie czasu pracy były samorząd lekarski i związki zawodowe. - Wciąż są miejsca, w których lekarze pracują na zdezelowanym sprzęcie, który nie jest bezpieczny - mówił Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

- Żadne przepisy unijne nie mówią, że mała dawka promieniowania jest bezpieczna dla zdrowia. Bo nie jest - wtórowała mu Urszula Michalska z OPZZ.

Posłowie koalicji sugerowali, że lekarze pracują krócej, a potem i tak, bez względu na szkodliwość promieniowania, dorabiają w prywatnych przychodniach. - Co by było, gdyby nakazać pracę tylko w jednym miejscu? - zastanawiała się Elżbieta Łukacijewska z PO.

- Wiele osób zachowuje się po pracy nieodpowiedzialnie, wręcz głupio. Ale nie można ich do tego zmuszać niskimi zarobkami. Radiolodzy są zmuszeni zarabiać poza swoim podstawowym miejscem pracy - odpowiadał Konstanty Radziwiłł.

Przedłużony czas pracy obejmie nie tylko lekarzy radiologów, ale też m.in. techników radiologii, fizjoterapeutów czy lekarzy patomorfologów.

- Lekarzy naszej specjalności jest zbyt mało, a ten zawód wymaga szczególnych umiejętności, np. doskonałej pamięci wzrokowej. Jeśli zaczniemy wydłużać im czas pracy, w ogóle zniechęcimy młodych ludzi do wybierania tej specjalności. Sparaliżuje to leczenie onkologiczne w Polsce - ostrzegał prof. Wenancjusz Domagała, patomorfolog. Technicy radiologii w kuluarach grozili strajkiem."
 
     
TEKUM 

Wiek: 48
Dołączył: 02 Gru 2005
Posty: 18
Skąd: PIEKARY ŚLĄSKIE
Wysłany: Wto Sie 05, 2008 10:26 pm   

ONET.PL
Sejmowa Komisja Zdrowia kontynuuje prace na pakietem ustaw, które wróciły z podkomisji. Rano rozpoczęła pracę nad projektem ustawy o pracownikach ZOZ-ów. Przedstawiciele strony społecznej, oburzeni trybem procedowania, napisali list do prezydenta z prośbą o spotkanie.

W zeszłym tygodniu komisja rozpoczęła prace nad pięcioma projektami ustaw zdrowotnych: o ZOZ-ach, który pozwala na przekształcanie szpitali w spółki, o ochronie praw pacjenta i o Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia, o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia oraz o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej. Posłowie muszą też przyjąć przepisy wprowadzające ustawy. Dotychczas przyjęto sprawozdanie podkomisji na temat ustawy o ZOZ-ach, prawach pacjenta oraz o akredytacji w ochronie zdrowia.

Prace nad projektem ustawy o pracownikach ZOZ-ów komisja podjęła już w zeszłym tygodniu w czwartek, zostały one jednak odłożone, aby umożliwić przedstawicielom strony społecznej przygotowanie się do debaty. Reprezentanci największych związków zawodowych wielokrotnie podkreślali, także na środowym posiedzeniu komisji, że ustawy wprowadzające tak znaczące zmiany nie były przedmiotem konsultacji w Komisji Trójstronnej, a ustalenia wypracowane podczas Białego Szczytu nie zostały wzięte pod uwagę. Zarówno przewodnicząca OZZPiP Dorota Gardias, jak i prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Konstanty Radziwiłł przypominali, że rekomendacje wypracowane przy tzw. stoliku pracowniczym były spójne i podpisali się pod nimi prawie wszyscy uczestnicy Białego Szczytu.

"Zrealizujcie choć to jedno ustalenie z Białego Szczytu. Zabraliście nam dwa miesiące czasu, myśleliśmy, że uczestniczymy w czymś istotnym, a okazuje się, że efekty naszej pracy nie są nikomu potrzebne" - mówiła szefowa Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman.

Przedstawiciele strony społecznej wystosowali list do prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Proszą w nim o spotkanie, podczas którego chcą przedstawić swoje stanowisko wobec ustaw oraz zapoznać prezydenta z trybem i sposobem prac nad nimi. Zarzucają koalicji "łamanie zasad dialogu społecznego, szerzenie nieprawdy i nieuwzględniania wypracowanych wcześniej rozwiązań". Pod listem podpisali się Gardias, Radziwiłł, Ochman oraz Urszula Michalska z OPZZ oraz szefowa Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych Elżbieta Buczkowska. W zeszłym tygodniu z podobną prośbą związkowcy i samorządowcy zwrócili się do premiera Donalda Tuska.

Projekt ustawy o pracownikach ZOZ-ów, wcześniej - o szczególnych uprawnieniach pracowników ZOZ-ów - reguluje m.in. czas pracy osób zatrudnionych w ZOZ-ach, określa tryb doskonalenia zawodowego osób wykonujących niektóre zawody medyczne (nie lekarzy i pielęgniarek, gdyż w ich przypadku regulują to osobne ustawy) oraz szczególne uprawnienia, które dotyczą jednak tylko osób zatrudnionych w jednostkach budżetowych albo placówkach założonych przez pracodawcę dla swoich pracowników.

Projekt określa maksymalny czas pracy lekarzy stażystów - 52 godziny tygodniowo, podczas gdy w myśl obowiązujących od tego roku przepisów, zgodnych z prawem UE, maksymalny czas pracy lekarzy wynosi 48 godzin (nie dotyczy to jednak stażystów i rezydentów). Projekt zrównuje czas pracy pracowników ZOZ-ów, a tym samym wydłuża czas pracy osób zatrudnionych w warunkach, które mogą być szkodliwe, m.in. radiologów, patomorfologów, pracowników prosektoriów i medycyny sądowej, którzy do tej pory pracowali 5 godzin dziennie. W myśl projektu czas pracy pracowników ZOZ-ów nie może przekraczać 7 godz. 35 min dziennie, a w przypadku pracowników technicznych, obsługi, gospodarczych i administracyjnych - 8 godz. dziennie.

Poseł Czesław Hoc (PiS) zgłosił poprawkę, która pozostawia dotychczasowe regulacje w tej kwestii. Za jej przyjęciem opowiedzieli się przedstawiciele strony społecznej, argumentując to faktem, że wciąż nie ma ekspertyz wskazujących jednoznacznie, że promieniowanie oraz inne czynniki, na działanie których są narażeni pracownicy tych zawodów, nie szkodzą zdrowiu. Jednak wiceminister zdrowia Adam Fronczak podkreślił, że obowiązujące w Polsce przepisy o pracy w warunkach promieniowania jonizującego sa zgodne z prawem UE i nie ma potrzeby dodatkowej ochrony tych pracowników. Posłanka Elżbieta Łukacijewska (PO) powiedziała, że poprawkę Hoca można by przyjąć, gdyby zastrzec, że wymienionym w niej osobom nie wolno podejmować dodatkowej pracy. Poprawka została odrzucona.

Radziwiłł zaproponował, aby do ustawy dodać rozdział określający minimalne wynagrodzenia dla poszczególnych grup pracowników medycznych. To rozwiązanie, jako jedną z poprawek, mają zgłosić posłowie PiS. Komisja będzie ją rozpatrywać w dalszej kolejności.

Prezes NIL wyraził ubolewanie, że parlament chce odebrać pracownikom ZOZ-ów prawie wszystkie przywileje, wydłużyć czas pracy, bez żadnych gwarancji na podniesienie wynagrodzeń. Zaznaczył, że w ustawie powinna być określona płaca minimalna lub droga dochodzenia do oczekiwanego wzrostu wynagrodzeń. "Pracownicy medyczni powinni być szczególnie traktowani, bo jest ich zbyt mało. Należałoby raczej zachęcać ich do pozostawania w kraju i w zawodzie, a nie odbierać uprawnienia" - apelował Radziwiłł.

Zwrócił uwagę, że szczególne uprawnienia będą dotyczyć niewielkiej grupy pracowników, gdyż nie obejmą pracowników spółek, a tych będzie znacząca większość, ponieważ, w myśl poprawek podkomisji, przekształcone będą także m.in. stacje Sanepid, krwiodawstwa, lotnicze pogotowie ratunkowe oraz szpitale więzienne.

Radziwiłł oburzony był także, że w ustawie nakłada się na pracowników obowiązek "nieustannego doskonalenia zawodowego", ale na własny koszt oraz tym, że wykreślono zapis o wzroście płac proporcjonalnym do wzrostu kontraktów (obecnie dyrektor szpitala musi część nadwyżki przeznaczyć na podwyżki wynagrodzeń).

Związkowcy podkreślili, że cały projekt budzi ich ogromny sprzeciw i wprowadzenie go w życie spowoduje protesty. Zapowiedzieli, że już jesienią, niektóre związki zawodowe gotowe są zorganizować strajki. "
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12